Wypalanie traw stwarza zagrożenie i jest zabronione
Mimo wielu apeli, w dalszym ciągu, każdego roku dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny. Wzniecony pożar zagraża ludziom, pobliskim zabudowaniom, płoną lasy i giną zwierzęta.
Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą sprawić, że ogień błyskawicznie się rozprzestrzeni.
Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Wypalanie traw jest szkodliwe dla człowieka, jak i środowiska. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Giną nawet większe osobniki, które w gęstym dymie tracą orientację i ulegają zaczadzeniu.
W trakcie tego procesu do atmosfery przedostaje się szereg szkodliwych zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, związków chemicznych, a ziemia wyjaławia się. Wypalanie traw stanowi również zagrożenie dla kierujących, gdyż unoszący się dym może poważnie ograniczać widoczność na pobliskich drogach.
Wypalanie traw jest też łamaniem prawa. Może zostać uznane za wykroczenie, za które grozi kara aresztu do 30 dni, grzywna lub nagana. Jeżeli jednak takie działanie zostanie zakwalifikowane jako przestępstwo, to kara może być znacznie poważniejsza. Grozi za to do 10 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak w pożarze ktoś ucierpi lub zginie, kodeks karny przewiduje za takie przestępstwo karę do 12 lat pozbawienia wolności.
Niezwykle sucha aura sprzyja rozprzestrzenianiu się pożarów. Dlatego po raz kolejny apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz trawę, zastanów się, czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych. Gdy zauważysz podpalacza lub pożar powiadom odpowiednie służby!