Czad cichy zabójca
Jesień to czas zatruć tlenkiem węgla, niestety często tragicznych. Tlenek węgla, często nazywany jest cichym zabójcą. Rozbijmy zatem ten niebezpieczny czad na części pierwsze, bo jak wiadomo: wroga trzeba poznać, aby go pokonać.
Czad czyli jeden z ubocznych produktów niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, węgla, gazu, propanu, benzyny, czy nafty.
Bezbarwny - nie możesz go zobaczyć,
Bezwonny - nie wyczujesz jego obecności,
Silnie trujący - powinowactwo tlenku węgla do hemoglobiny jest 200-250 razy większe niż tlenu, co oznacza, że czerwone krwinki nie będą zdolne przenosić tlenu,
Niewiele lżejszy od powietrza - w związku z tym świetnie miesza się z powietrzem i rozprzestrzenia we wszystkich kierunkach.
Czujka czadu - zaalarmuje nas, gdy w atmosferze obecny będzie tlenek węgla. Tą niewielką białą kostkę montujemy (w zależności od modelu na ścianie lub stawiamy np. na szafce) w okolicy urządzeń mogących „produkować” tlenek węgla.
Gdy tyko w pomieszczeniu, gdzie znajduje się czujka zacznie rosnąć stężenie tego niebezpiecznego gazu czujka zacznie nas alarmować głośnym akustycznym dźwiękiem. To moment, w którym należy opuścić pomieszczenie oraz wezwać odpowiednie służby. Jeśli podejrzewasz zagrożenie to przede wszystkim uciekaj ze strefy zagrożonej.
Oto kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać:
- zaalarmuj wszystkie osoby w Twoim otoczeniu, jeśli trzeba to pomóż im wyjść na zewnątrz,
- jak najszybciej wyjdź na świeże powietrze,
- jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wyjść, to pootwieraj wszystkie okna, a jeśli masz piecyk gazowy wyłącz go,
- natychmiast wezwij straż pożarną (998 lub 112),
- czekaj na przyjazd straży w bezpiecznym miejscu (ze stałym dostępem świeżego powietrza), po ich przyjeździe powiedz krótko co się stało, ile osób było w strefie zagrożonej, jak się czujesz i czy są inne osoby, które pozostały w środku. Odpowiadaj na pytania dowodzącego akcją.
Pamiętaj: tlenek węgla to zawsze zagrożenie. Jeśli twoja czujka uruchomiła tryb alarmowania wezwij straż pożarną!