Aktualności

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 15.06.2022

Przed nami długi i upalny weekend. Wysokie temperatury i słoneczna pogoda to idealne warunki, by czas wolny spędzić nad wodą. Znaczna cześć z nas zapewne będzie cieszyć się urokami jeziora Nyskiego i Otmuchowskiego. Musimy jednak pamiętać, że czas wolny spędzany nad wodą nie jest czasem wolnym dla naszego rozsądku. Alkohol, brawura i lekkomyślność to główne błędy, których konsekwencje często są tragiczne. Policjanci z ogniwa wodnego już pełnią służbę na nyskich akwenach, dbając o bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających tam osób. Dlatego już teraz przypominamy, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Policyjni "wodniacy" patrolują teren zarówno z łodzi jak i z lądu. Wyposażeni w pojazdy terenowe, łodzie motorowe i quady czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów i miłośników sportów motorowodnych.  Często udzielają pomocy osobom, które straciły siły i nie potrafią dopłynąć do brzegu - czy to wpław, czy na sprzęcie wodnym. W szczycie sezonu mają ręce pełne roboty.

Policjanci pełniący taką służbę przypominają, na co zwrócić uwagę wypoczywając nad wodą:

1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. Jeśli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.

3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.

4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.

5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.

6. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.

7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".

8. Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.

9. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.

10. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.

11. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby.

12. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.

13. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

14. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.

15. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

16. Należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni

Najgorszym doradcą jest alkohol. Osłabia on naszą koncentrację, siłę i umiejętności, dodaje natomiast niepotrzebnej brawury. Woda jest żywiołem i nie wybacza błędów.

Pamiętaj o numerach alarmowych! 

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe : 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112 

Powrót na górę strony