Kolejne spotkania z cyklu " Przedszkolak Ratuje"
Komenda Powiatowa Policji w Nysie wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie , Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu Filia w Nysie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nysie, Strażą Miejską w Nysie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie przeprowadzają spotkania w ramach prowadzonej akcji "Przedszkolak ratuje". Warsztatów odbywają się na terenie gmin powiatu nyskiego m.in. w Otmuchowie, Paczkowie, Kałkowie, Głuchołazach, Korfantowie. Głównym celem przedsięwzięcia jest nauczanie najmłodszych udzielania pierwszej pomocy i rozpowszechniania wiedzy o bezpieczeństwie.
Wspólna akcja " Przedszkolak ratuje" organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Nysie wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie , Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu Filia w Nysie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nysie, Strażą Miejską w Nysie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie przeprowadza warsztaty we wszystkich gminach powiatu nyskiego. W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia w około 45 przedszkolach , w tych zajęciach uczestniczyło około 1200 przedszkolaków.
Akcja "Przedszkolak ratuje" objęta jest patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W zajęciach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych – burmistrzowie, wójtowie - z powiatu nyskieg, jak również przedstawiciel ze Starostwa Powiatowego z Nysy. Ponadto gośćmi warsztatów byłi poseł Rajmund Miller oraz poseł Janusz Sanocki.
Głównym celem przedsięwzięcia jest nauczanie dzieci w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy, upowszechnianie wiedzy o szeroko rozumianym bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń życia i zdrowia.O bezpieczeństwie na drodze, w domu i w miejscach zabaw, opowiedziała funkcjonariuszka Zespołu ds. Nieletnich mł.asp. Kamila Trubiłowicz. Policjantka wskazała również niebezpieczeństwa jakie czyhają na najmłodszych każdego dnia. Studenci Ratownictwa Medycznego PWSZ w Nysie pokazali dzieciom jak zachowywać się w przypadku złamania kończyn, omdlenia czy zranienia wtedy gdy nie ma w pobliżu osoby dorosłej. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomach. Pod okiem ratowników dzieci ćwiczyły wdechy i uciskania. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Całe spotkanie było doskonałą lekcją – połączenia zabawy z przekazywaniem istotnej wiedzy, przynoszącej nieoceniony efekt w postaci ratowania życia
Warsztaty zorganizowane zostały po to, by nasze pociechy w sytuacji zagrożeń wiedziały jak się zachować i pomóc osobie, która takiej pomocy potrzebuje.