Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie z seniorami
Dzielnicowi z Nysy spotykają się z seniorami. Rozmawiają z nimi o zagrożeniach z jakimi się mogą spotkać. Instruują jak się zachować kiedy ktoś odwiedzający nasze domostwo bądź dzwoniący do nas próbuje wyłudzić pieniądze. Ostrzegamy przed pochopnym oddawaniem swoich pieniędzy i przelewami bankowymi na konta osób, których nie znamy i nigdy nie widzieliśmy. Namawiamy by seniorzy rozmawiali między sobą o takich zagrożeniach i przestrzegali swoich bliskich, sąsiadów i znajomych.
Oszuści wciąż modyfikują swoje metody i szukają nowych, aby się wzbogacić. Najczęściej kontaktują się i pukają do drzwi starszych osób. Wtedy wzbudzają zaufanie i wykorzystują dobre serce starszych osób. Dążą do tego by okraść je z oszczędności bądź wartościowych przedmiotów np. biżuterii.
Dzięki licznym spotkaniom z seniorami, programom profilaktycznym i współpracy z różnymi instytucjami seniorzy w naszym regionie są coraz bardziej świadomi. Nie dają się zwieść telefonicznym opowieściom o bliskiej osobie, która natychmiast potrzebuje finansowego wsparcia. Natomiast do osób, które pukają do ich drzwi podchodzą z większą ostrożności i pochopnie nie wpuszczają każdego do domu.
Mimo szerokiej profilaktyki i kampanii informacyjnej za pośrednictwem mediów lokalnych czy też ogólnopolskich nadal zdarzają się zgłoszenia o oszustwach metodą na wnuczka, policjanta czy pracownika instytucji pomocowej. Z tego względu policjanci profilaktycy, a w szczególności dzielnicowi cały czas edukują i ostrzegają seniorów przed nieuczciwymi osobami.
Ponadto funkcjonariusze w trakcie spotkań przypominali seniorom jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze, jak i kiedy stosować elementy odblaskowe, oraz jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako pieszy, kierowca i rowerzysta. Seniorom wręczono drobne upominki w postaci kamizelek odblaskowych.
W ramach programu „Świadomy i bezpieczny Senior” podczas obchodu rejonu dzielnicowi z Nysy odwiedzają osoby starsze, których infomują na bieżąco o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać.
Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informujemy telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
- Nigdy nie przykazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa.
- Nie działaj pod presją czas. Zakończ rozmowę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo.
- Skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi opowiedz o całej sytuacji.