Zbliżają się święta, zachowajmy czujność
Zbliżające się święta powodują, że coraz bardziej jesteśmy zaabsorbowani gorączką świątecznych zakupów i przygotowań. Często tracimy czujność, co może doprowadzić do wielu przykrych zdarzeń. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Nie dajmy się zwieść oszustom. Zasada ograniczonego zaufania powinna nam towarzyszyć także przez święta.
Okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Niestety gorączka przedświątecznych zakupów powoduje, że tracimy czujność i dajemy się złapać na ich metody. Dlatego robiąc zakupy przez internet zachowajmy ostrożność. Zanim zatwierdzisz kupno wybranego przedmiotu, zweryfikuj sprzedającego, sprawdź, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile. Sprawdź też komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.
Jedną z internetowych metod, po które sięgają oszuści, jest tak zwany phishing. Przestępcy podszywają się pod firmy kurierskie, sklepy internetowe, dostawców prądu czy gazu. Wysyłają sms-y o konieczności dopłaty, zazwyczaj bardzo niskiej kwoty. W wiadomości podają również link, który przekierowuje na stronę łudząco podobną do banku lub operatora płatności. Kiedy klikniemy w niego, pojawia się prośba o wprowadzenie danych wrażliwych, które oszust przechwytuje i dzięki nim może się zalogować na nasze bankowe konto. W konsekwencji tracimy swoje oszczędności.
Tak jak w wirtualnym świecie, tak i w realnym kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Zanim otworzysz drzwi do swojego mieszkania, sprawdź przez wizjer, kto stoi za drzwiami. Jeżeli jest to nieznana nam osoba – zapytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu. Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie naszą ostrożność i nie będzie miała nam tego za złe. Pamiętaj, że zanim wpuścisz taką osobę do mieszkania, masz możliwość sprawdzić w instytucji, którą reprezentuje, czy jest jej pracownikiem i czy zostały zlecone mu czynności, które chce u nas wykonać.
Nie zapominajmy również o przestępczych metodach „na wnuczka” i „ na policjanta”. Schemat tych oszustw, za każdym razem jest bardzo podobny. Dlatego nie ufajmy nikomu, kto telefonicznie prosi nas o przekazanie gotówki. Zawsze potwierdzajmy "prośbę o pomoc", kontaktując się z naszymi bliskimi osobiście lub dzwońmy do osoby, za którą rozmówca się podaje aby najzwyczajniej ją sprawdzić.
Musimy być czujni i ostrożni. Nie podejmujmy decyzji finansowych pod wpływem chwili. Zawsze możemy każdą operację związaną z naszymi pieniędzmi odłożyć. Dajmy sobie możliwość, by skonsultować sprawę z osobami zaufanymi. Przestępcy zawsze wykorzystują presję czasu. Koniecznie porozmawiajmy o tym z naszymi seniorami. Sami również zachowajmy czujność - liczne metody z wykorzystaniem internetu są nakierowane na osoby młodsze.