Road Safety Days w nyskim powiecie - 18 września - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Road Safety Days w nyskim powiecie - 18 września

Data publikacji 18.09.2020

Nyscy funkcjonariusze włączyli się w akcję pod nazwą „Road Safety Days”. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego „ROADPOL”. Akcja prowadzona jest we wszystkich europejskich krajach i ukierunkowana jest na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych .

Dzisiaj tj. 18 września, policjanci  ruchu drogowego przeprowadzą na terenie powiatu nyskiego działania związane z obchodami Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia we wszystkich europejskich krajach zostanie przeprowadzona akcja pod nazwą „Road Safety Days”. Podczas działań funkcjonariusze ruchu drogowego państw członkowskich ROADPOL oraz inne służby działające w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego będą dbały o to, aby śmiertelnych zdarzeń na drogach było jak najmniej.

Akcja „Road Safety Days” promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.  

Główne przyczyny wypadków drogowych w naszym regionie to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowe zachowanie wobec rowerzystów. Policjanci ruchu drogowego podczas działań „Road Safety Days” kontrolować będą prędkość kierujących w miejscach występowania zagrożeń, w celu skłonienia kierujących do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń prędkości. Nadzorowane będzie również zachowanie kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią grupę szczególnie wysokiego ryzyka poniesienia śmierci lub doznania ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych.

Uważajmy na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, nie przeceniajmy własnych umiejętności, za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Będąc pieszym uczestnikiem ruchu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, rozglądajmy się na drodze i bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych. Poziom bezpieczeństwa na drogach zależy od zachowania każdego uczestnika ruchu, dlatego przestrzegajmy obowiązujących przepisów i kierujmy się rozsądkiem.