Aktualności

Bezpieczny powrót z wakacji

Data publikacji 28.08.2020

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji - czas powrotów z wypoczynku i wzmożony ruch na drogach. Aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek i płynność w ruchu drogowym, funkcjonariusze ruchu drogowego i prewencji prowadzić będą wzmożone działania na drogach. Będziemy sprawdzać trzeźwość kierowców, prędkość oraz stan techniczny pojazdów. Pamiętajmy, że nie możemy przewidzieć wszystkich reakcji innych kierowców, dlatego zawsze musimy stosować się do zasady ograniczonego zaufania. Przygotujmy się do trasy i nie spieszymy się - najważniejsze, by dojechać bezpiecznie do celu.

Ostatnie dni wakacji to dla wielu z nas czas powrotów z wypoczynku. Dlatego dla nyskich policjantów, którzy pilnują bezpieczeństwa na drogach, to okres wzmożonej pracy. Mundurowi czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących, kontrolować będą trzeźwości kierowców oraz egzekwować stosowanie się do ograniczeń prędkości. Sprawdzany też będzie stan techniczny pojazdu, gdyż jakakolwiek jego niesprawność może zagrażać nie tylko kierowcy, ale także innym uczestnikom ruchu. Nie zabraknie również kontroli sposobu i prawidłowości przewożenia dzieci, a mianowicie czy dziecko przewożone jest w foteliku bezpieczeństwa lub w urządzeniu przytrzymującym. Uwaga mundurowych skierowana będzie również na kierujących motocyklami.

Policjanci na czas powrotów w wypoczynku, szczególną uwagę skupią na drogach tranzytowych powiatu nyskiego, ale również w miejscach wskazanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa czy odcinkach, gdzie dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych.

Wciąż główne przyczyny tragicznych zdarzeń na drogach to nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  •     nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu;
  •     przed podróżą starać się wypocząć;
  •     w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach;
  •     przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego) wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) i potrzebne    dokumenty;
  •     przestrzegać ograniczeń prędkości, dostosować ją do aktualnie panujących warunków drogowych - dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa;
  •     pamiętać o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.
Powrót na górę strony