Aktualności

Działania NURD w powiecie nyskim

Data publikacji 29.07.2026

Nyscy policjanci włączyli się w działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, podczas których ujawnili 42 wykroczenia. Podczas działań był wykorzystany patrol rowerowy, który szczególną uwagę zwracał na kierujących hulajnogami elektrycznymi. Wśród kontrolowanych był 12-latek, który jechał na jednym kole na hulajnodze elektrycznej, a następnie zignorował polecenie zatrzymania się, kontynuując jazdę. Kontrola wykazała, że nie miał on uprawnień, a pojazd, którym się poruszał, był niesprawny. To właśnie dorośli odpowiadają za dopuszczenie nieletnich do kierowania pojazdami, dlatego przez przekazaniem hulajnogi elektrycznej, warto upewnić się, że jest ona sprawna, a dziecko ma uprawnienia.

Policjant prowdzący rower, dziecko prowadzące hulajnogę

W ramach działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądają się pieszym czy sami nie łamią przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze obięli także nadzorem rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy podobnie jak piesi są szczególnie narażeni na negatywne skutki zdarzeń drogowych.

Podczas akcji policjanci ujawnili 42 wykroczenia. Z czego 15 wykroczeń dotyczyły nieprawidłowego zachowania wobec pieszych przez kierujących samochodami. Ponadto sporządzili dokumentację na 12-latka,do Sądu Rodzinnego w Nysie, który popełnił aż 8 czynów zabronionych. 

Policjanci drogówki podczas patrolu rowerowego w rejonie parku na Alei Lompy  w Nysie zauważyli chłopaka, który jechał hulajnoga elektryczna na jednym kole. W chwili, gdy podali mu polecenie do zatrzymania się, ten zignorował polecenie i przyspieszył. Gdy policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli kierującego hulajnogą elektryczną, okazało sie, że kierującym jest 12-letni chłopiec. Podczas interwencji policjanci drogówki zauważyli, że stan techniczny pojazdu na którym się poruszał nie jest taki, jak wymagają przepisy. Okazało się, że pojazd miał niesprawny hamulec przedni, oraz że tym pojazdem można rozwinąć prędkość ponad 80 km/h. Ponadto okazało się, że nieletni nie miał wymaganych uprawnień, aby kierować takim pojazdem.

Na miejsce wykonywania czynności, przyszedł opiekun dziecka, któremu przekazano chłopca. Teraz o dalszym losie 12-letniego mieszkańca Nysy zadecyduje Sąd Rodzinny.

Drogi rodzicu, opiekunie – przypominamy, że dobro i bezpieczeństwo dziecka powinno być dla Ciebie priorytetem.

Kierujący hulajnogą elektryczną powinien:
• korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
• korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
• zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO, UWR, kolumna pieszych);
• w przypadku korzystania z chodnika (dopuszczalne, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, a chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h) – poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustąpić pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszym.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 13 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 13 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 13 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
• kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
 

Powrót na górę strony