Aktualności

Apelujemy o ostrożność w drodze do rodziny

Data publikacji 30.10.2025

Przed nami czas rodzinnych spotkań, wyjazdów i zadumy przy grobach bliskich. Za tym idzie wzmożony ruch na drogach w naszym regionie. Dlatego policjanci w czasie akcji "Wszystkich Świętych" będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących tak, aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i bezpiecznie powrócił do domu. Funkcjonariusze w trakcie kontroli drogowych sprawdzą stan techniczny pojazdów, to czy pasażerowie mają zapięte pasy i czy prowadzący auta są trzeźwi. Pamiętajmy! Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty walczą z piratami drogowymi na terenie powiatu nyskiego. Szczególną uwagę policjanci zwracają na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Pamiętajmy jednak o tym, że jesienią, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, czy też zalegające w niektórych miejscach mokre i śliskie liście, jazda staje się trudniejsza, nawet na oświetlonych ulicach. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę);
  • przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci;
  • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach;
  • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, pamiętający przy tym, że warunki mogą bardzo szybko się zmienić;
  • pamiętajmy stosowaniu się do zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego:

  • piesi zobowiązani są do korzystania z chodników, a w przypadku braku chodnika z pobocza po lewej stronie jezdni;
  • po zmroku zarówno pieszych jak i rowerzystów poza terenem zabudowanym obowiązują elementy odblaskowe. Zachęcamy do ich noszenia również w terenie zabudowanym. Odblaski zdecydowanie poprawiają nasze bezpieczeństwo;
  • rowerzyści ważne aby wasze jednoślady posiadały: z przodu – co najmniej jedno światło białe lub żółte (może być migające), z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające). Ponadto sprawny hamulec i dzwonek.

Wybierając się w drogę, nie zapominajmy o zabezpieczeniu swojego mieszkania i domu:

  • dobrze pozamykajmy wszystkie drzwi i okna,
  • poprośmy sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,
  • nie zostawiajmy w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów o dużej wartości.
  • policjantka przy radiowozie
Powrót na górę strony