Nie zatrzymał się do kontroli, był nietrzeźwy i miał aktywne zakazy prowadzenia pojazdów
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nysie zatrzymali kierującego, który zlekceważył sygnały do zatrzymania pojazdu, był nietrzeźwy i posiadał aktywne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwa i wykroczenia grozi mu nawet więzienie.
Do tego zdarzenia doszło w poniedziałek 12 maja około godziny 18:40 na terenie gminy Głuchołazy. Funkcjonariusze nyskiej drogówki uzyskali informację, że trasą może poruszać się biały dostawczy pojazd marki kia, którego kierujący ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Nyskiej Komendy po otrzymaniu tej informacji niezwłocznie udali się we wskazany rejon, gdzie zauważyli pojazd odpowiadający opisowi. Pomimo wydawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych do zatrzymania, kierujący nie reagował i kontynuował dalej jazdę. W jednej z miejscowości wjechał na teren posesji, gdzie uderzył w budynek gospodarczy.
W pojeździe znajdowało się dwóch mężczyzn, którzy zostali zatrzymani przez mundurowych. Na początku próbowali wprowadzić funkcjonariuszy w błąd, zmieniając wersje co do tego, który z nich kierował pojazdem. Obaj mężczyżni byli pod działaniem alkoholu. Jak ustalili policjanci, kierującym był 35-letni mieszkaniec powiatu nyskiego, który miał blisko promil alkoholu w organizmie. Natomiast pasażer miał w organiźmie blisko 1,5 promila alkoholu w organiźmie.
Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się również, że kierujący pojazdem 35-letni mężczyzna posiada dwa aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo pojazd, którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych.
Mężczyzna będzie odpowiadał za szereg poważnych przestępstw i wykroczeń, w tym:
• niezatrzymanie się do kontroli drogowej (art. 178b Kodeksu karnego),
• kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 Kodeksu karnego),
• złamanie sądowych zakazów prowadzenia pojazdów (art. 244 Kodeksu karnego),
• kierowanie pojazdem bez aktualnych badań technicznych (art. 97 Kodeksu Wykroczeń w zw. z art. 81 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym),
• inne naruszenia przepisów ruchu drogowego (art. 98Kodeksu Wykroczeń).
Pamiętajmy – nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Zaburza ocenę sytuacji, wydłuża czas reakcji i może prowadzić do tragedii.
Nietrzeźwi kierowcy to realne zagrożenie dla życia i zdrowia – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy do wszystkich: reagujcie, gdy widzicie, że ktoś po alkoholu chce wsiąść za kierownicę. Nie bądźcie obojętni. Czasem jedno słowo może uratować życie.
Jedziesz – nie pij. Pijesz – nie jedź! – to nie slogan. To odpowiedzialna postawa.