Nietrzeźwi kierowcy pod kontrolą nyskiej policji – 4 osoby zatrzymane w miniony weekend
Policjanci z powiatu nyskiego każdego dnia podejmują działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jednym z ważniejszych elementów codziennych służb jest kontrola stanu trzeźwości kierujących. Miniony weekend pokazał, że nadal są osoby, które lekceważą obowiązujące przepisy, narażając życie swoje i innych.
Pierwsze zatrzymanie miało miejsce 4 kwietnia około godziny 23.00 w Głuchołazach. Policjanci zauważyli mężczyznę jadącego rowerem, który poruszał się na jednośladzie w sposób wskazujący, że mógł być pod wpływem alkoholu. Mężczyzna dodatkowo jechał bez świateł. Jak się okazało, 42-latek miał ponad 2 promile w organizmie. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tys. zł.
Kolejna interwencja miała miejsce po zgłoszeniu dotyczącym pojazdu poruszającego się całą szerokością jezdni. Na ul. Piłsudskiego w Nysie zatrzymano 44-letnią kobietę, która kierowała pojazdem marki Suzuki. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Kobieta straciła prawo jazdy, a samochód został odholowany na parking strzeżony.
Do trzeciego zatrzymania doszło 6 kwietnia około godziny 3.00 na ul. Zjednoczenia w Nysie. Policjanci otrzymali informację o pojeździe, który uderzył w trzy prawidłowo zaparkowane pojazdy. Podczas obsługi zdarzenia na miejsce przyszła 20-latka, która oświadczyła, że prowadziła pojazd. Badanie wykazało, że miała blisko 2 promile alkoholu. Kobieta przyznała, że po zdarzeniu poszła się napić alkoholu. W tej sprawie prowadzone są czynności, które mają wskazać czy kobieta w chwili zdarzenia była już pod działaniem alkoholu.
Ostatnie zatrzymanie miało miejsce na terenie gminy Łambinowice, gdzie 44-letni rowerzysta kierował jednośladem, mając 1,4 promila alkoholu w organizmie. Został on ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys.zł.
Pamiętaj, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to nie tylko wykroczenie czy przestępstwo, ale przede wszystkim narażenie innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.