Nieodpowiedzialna jazda na rowerze – dwóch nietrzeźwych rowerzystów zatrzymanych przez policjantów
Piękna pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej osób korzysta ze ścieżek rowerowych, dróg i chodników, poruszając się rowerami, hulajnogami czy rolkami. Niestety, niektórzy zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego.
Jedną z najważniejszych zasad jest zakaz jazdy po alkoholu – niezależnie od tego, czy prowadzimy samochód, rower czy hulajnogę. Nietrzeźwi uczestnicy ruchu stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych osób.
W miniony piątek, 7 marca, policjanci z Komisariatu Policji w Paczkowie zatrzymali 37-letniego rowerzystę, który w miejscowości Kamienica poruszał się jednośladem, mając 2,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
To nie był jednak odosobniony przypadek. Następnego dnia policjanci z Komisariatu Policji w Otmuchowie zatrzymali 49-letniego rowerzystę, który w miejscowości Otmuchów jechał rowerem, mając 1,78 promila alkoholu w organizmie. On również został ukarany mandatem.
Przypominamy, że alkohol wpływa na koncentrację, refleks i zdolność oceny sytuacji na drodze. Nietrzeźwi rowerzyści mogą doprowadzić do groźnych zdarzeń, narażając życie i zdrowie swoje oraz innych uczestników ruchu.
Rower, jest to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
Hulajnoga elektryczna, jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Urządzenie transportu osobistego, jest to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
- Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla pieszych i rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu,
- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
- Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub motorowerem zabrania się:
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,
- czepiania się pojazdów.
Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Korzystanie z drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drodze. Gdy widzimy, że któryś z kierowców zachowuje się nieodpowiedzialnie i niebezpiecznie, reagujmy! Nie lekceważmy podejrzeń, że nietrzeźwa osoba jest kierowcą. Zadzwońmy pod numer 112.
Niezależnie od tego w jakim charakterze uczestniczymy w ruchu drogowym pamiętajmy, że nieodpowiedzialne zachowanie na drodze może przyczynić się do tragedii.