Nietrzeźwi kierujący zagrożeniem na drogach
Mimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń oraz poważnych konsekwencji karnych, na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierujący. W ostatni weekend policjanci zatrzymali 2 osoby pod wpływem alkoholu. Ich zachowanie nie tylko narażało ich samych na konsekwencje prawne, ale przede wszystkim zagrażało życiu i zdrowiu innych. Przypomnimy, aby nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.
Do zatrzymania pierwszego nietrzeźwego kierującego doszło w piątek (28.02) około godziny 23:25 w Otmuchowie na rynku. Policjanci z Komisariatu Policji w Otmuchowie podczas patrolu nocnego zauważyli jadący samochód osobowy marki Mercedes, którego sposób jazdy, mógł wskazywać, że kierujący jest nietrzeźwy.
Po zatrzymaniu do kontroli samochodu od kierującego mundurowi wyczuli alkohol. Podczas badania na zawartość alkoholu w organizmie okazało się, że przepuszczenia policjantów się sprawdziły. 40-letni mieszkaniec gminy Otmuchów miał 1,30 promila alkoholu w organizmie. Gdy mężczyzna został poinformowany o dalszych czynnościach, jakie zostaną z nim wykonane, zaczął być agresywny i odmówił badania trzeźwości. W związku z tym, mundurowi wspólnie z 40-latkiem udali się na SOR w Nysie, celem pobrania krwi do dalszej analizy.
Mężczyzna stracił swoje prawo jazdy, a sprawa swój finał znajdzie w sądzie.
Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w niedzielę (02.03) około godziny 02:30 w Nysie na ul. Bohaterów Warszawy. Tym razem nyscy policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że kierujący osobowym oplem miał doprowadzić do zdarzenia drogowego z prawidłowo jadącą pojazdem marki Fiat. Gdy kierujący samochodem marki Opel po całym zdarzeniu nie zareagował i pojechał dalej, zgłaszająca postanowiła pojechać za nim i o całym zdarzeniu poinformować Policję. We wskazane miejsce niezwłocznie przyjechali policjanci z nyskiej komendy.
Podczas kontroli policjanci od mężczyzny siedzącego w Oplu wyczuli alkohol. Okazało się, że mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto w toku wykonywanych czynności wyszło na jaw, że 48-latek nie powinien znajdować się za kierownicą pojazdu. Nie tylko był po alkoholu, ale również nie posiadał prawa jazdy i kierował pojazdem, bez aktualnych badań technicznych.
Pojazd, którym się poruszał został odholowany, a sam kierujący trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych. O dalszym losie 48-latka zadecyduje sąd.
Za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata oraz wysoka grzywna.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Apelujemy do osób, które widzą, gdy za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Nie czekajmy na tragedię! Nietrzeźwy kierowca na drodze to zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy o rozwagę za kierownicę!
Policjanci przypominają, że szczególnie w okresie przedświątecznym bezpieczeństwo na drogach powinno być priorytetem. Pamiętaj:
- nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
- jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę – reaguj! Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie;
- przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, opony i hamulce.
Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.
Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.
Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.
Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.