Nie bądźmy obojętni na los osób narażonych na wychłodzenie
Nyscy policjanci nie czekają aż temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy i schronienia, w związku z obniżającą się temperaturą. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Ty też możesz uratować życie, informując służby o osobach, które potrzebują pomocy. Taką możliwość daje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądź obojętny!
Niska temperatura powietrza sprawia, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia w skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten w szczególności może dotyczyć osób samotnych, bezdomnych - nie mających dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów. Teraz oprócz telefonu alarmowego mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych.
Dzielnicowi z nyskiej komendy w codziennej służbie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni tj. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki, miejsca rzadko uczęszczane, czy opuszczone budynki. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocy oraz wskazują noclegownie.
Bardzo często osoby, które wypiły alkohol nie odczuwają zimna i przez co są narażeni na śmierć. Dlatego też apelujemy aby nie przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z przyczyn choroby nie są w stanie poradzić sobie chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać swoje mieszkanie. Jeśli w naszej okolicy mieszka ktoś starszy, żyjący samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego sami możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Policjanci apelują do mieszkańców o czujność i troskę o osoby, które nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego. Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także za pomocą Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.