Aktualności

Kierowca z trzema promilami zatrzymany dzięki wzorowej reakcji świadka

Data publikacji 13.01.2025

Nietrzeźwi kierowcy są ogromnym zagrożeniem na naszych drogach. Na szczęście, świadomość społeczna jest coraz większa i użytkownicy dróg nie pozwalają na to, by kierowcy pod wpływem alkoholu byli bezkarni. Wzorową postawą wykazał się świadkowie, którzy dzięki swojej reakcji uniemożliwili dalszą podróż nietrzeźwemu kierowcy skody. Zatrzymany 54-latek miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

W minioną niedzielę, kilka minut przed godziną 13.00, dyżurny z nyskiej komendy odebrał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym. Z relacji zgłaszających wynikało, że ujęli oni podejrzanie zachowującego się właściciela skody. Oficer dyżurny na miejsce natychmiast skierował funkcjonariuszy nyskiej drogówki. Na ulicy Zwycięstwa w Nysie mundurowi zastali zgłaszających, którzy wskazali im zatrzymanego mężczyznę oraz pojazd. Jak oświadczyli, styl jazdy kierowcy skody wskazywał, że może być nietrzeźwy. Mężczyzna miał bowiem jechać całą szerokością jezdni, następnie wjechał na trawnik i uderzył w znak, po czym kontynuował swoją jazdę. Widząc tą sytuacje, świadkowie zdarzenia postanowili zatrzymać kierującego skodą mężczyznę, a następnie zabrali mu kluczyki od kierowanego pojazdu.

Mundurowi wylegitymowali 54-latka oraz sprawdzili stan jego trzeźwości. Wynik badania wskazał ponad 3 promile alkoholu w jego organizmie. Mieszkańcowi Nysy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Grozi mu wysoka kara grzywny, zakaz sądowy, a nawet kara pozbawienia wolności.

Apelujemy o rozwagę i nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu czy też innych środków!
Policjanci przypominają, że szczególnie w okresie przedświątecznym bezpieczeństwo na drogach powinno być priorytetem. Pamiętaj::
• nigdy nie wsiadaj za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
• jeśli widzisz nietrzeźwego kierowcę – reaguj! Twoje zgłoszenie może uratować czyjeś życie;
• przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu, w tym oświetlenie, opony i hamulce.
Pijani kierowcy to zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym roku na terenie powiatu nyskiego policjanci zatrzymali już ponad 100 kierujących, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.
Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów

.
Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
 

Powrót na górę strony