Aktualności

Przyjechał samochodem na przesłuchanie do komendy – zapomniał, że wcześniej pił alkohol

Data publikacji 02.12.2024

27-latek stawił się do nyskich policjantów na przesłuchanie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że mężczyzna miał w swoim organizmie blisko promil alkoholu i w tym stanie przyjechał samochodem na komendę Policji. Silna woń alkoholu z ust 27-latka zwróciła uwagę funkcjonariusza, który zaczął wykonywać z nim czynności. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Codziennie do komendy policji w Nysie przychodzi kilkanaście osób. Część nich składa zawiadomienie o popełnionym przestępstwie lub wykroczeniu, a niektórzy stawiają się na wezwanie w charakterze świadka lub podejrzanego. Kilka dni temu na przesłuchanie do nyskiej komendy stawił się 27-latek.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, że mężczyzna przyjechał na komendę samochodem, będąc  stanie nietrzeźwości. Silna woń alkoholu z ust zwróciła uwagę policjanta, który zaczął wykonywać czynności z 27-latkiem. Aby potwierdzić swoje przepuszczenia, nyscy funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Wynik badania wskazał blisko promil alkoholu w jego organizmie.  

Jak ustalili mundurowi 27-latek zaparkował niedaleko komendy. Mężczyzna początkowo próbował uniknąć odpowiedzialności, ale ostatecznie przyznał, że to on prowadził samochód, którym przyjechał na komendę. Dodatkowo w swoją podróż zabrał córkę oraz partnerkę.

Policjanci zatrzymali 27-latkowi prawo jazdy, a jego sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego i prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwośco lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Przypominamy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.

Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
  1. był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
  2.  znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Pamiętaj, każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy. Dlatego nie bądź obojętny, kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę na drodze. Zadzwoń pod numer alarmowy 112, by powiadomić służby o niebezpiecznej sytuacji. Twoja reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie!

 

Powrót na górę strony