Bezpiecznie jednośladem- policja apeluje!
Okres letni to czas na przejażdżki rowerowe oraz zwiększony ruch pieszych. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których powinni się stosować. W miniony wtorek doszło do zdarzenia z udziałem rowerzysty. Policjanci apelują o rozwagę.
Do zdarzenia z udziałem rowerzysty doszło 17 lipca około godz. 15.50 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pomiędzy miejscowościami Głuchołazy a Konradowem. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący rowerem nie zatrzymał się przed przejazdem kolejowym w związku ze znakiem stop i wjechał bezpośrednio pod jadący pociąg. Dodatkowo mężczyzna najprawdopodobniej miał założone słuchawki na uszach, dlatego nie reagował na sygnały dźwiękowe pociągu. W wyniku tego zdarzenia 21- letni mieszkaniec gminy Głuchołazy poniósł śmierć na miejscu.
Głośna muzyka w słuchawkach, rozmowa przez telefon komórkowy czy pisanie wiadomości w znacznym stopniu ograniczają postrzeganie otoczenia i rozpraszają naszą uwagę. W momencie, gdy nie słyszymy lub nie widzimy co dzieje się wokół nas, łatwo o tragedię.
Pamiętajmy!
Jadąc rowerem, nie korzystajmy ze sprzętu audio, słuchawek czy telefonu komórkowego. Skupmy naszą uwagę na tym, co dzieje się na drodze i wokół nas. Szczególną ostrożnością wykażmy się przy skrzyżowaniach dróg, zmianie pasa czy kierunku jazdy oraz przy korzystaniu z przejazdów kolejowych.
Również poruszając się pieszo, szczególnie w obrębie drogi, zachowajmy zdrowy rozsądek przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych. Przed wejściem na pasy upewnijmy się, że przejście jest możliwe i bezpieczne. Idąc chodnikiem nie wpatrujmy się w ekran telefonu, zwróćmy uwagę na innych użytkowników drogi.
Do większości wypadków, w których są poszkodowani, również przyczyniają się kierujący, głównie samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu i rowerzyście lub nieprawidłowego wyprzedzania.
Ładna pogoda sprzyja korzystaniu z rowerów, warto więc przypomnieć ich użytkownikom kilka ważnych zasad:
Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
-
Światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające) -
Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
-
Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.
Jazda po drodze publicznej
-
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
-
Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
-
Rowerzysta może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, jeśli:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).
Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.