Uszkodził ogrodzenie oraz inny pojazd- kierował mają ponad 2 promile alkoholu
Nietrzeźwy kierujący to niewątpliwie ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Policjanci, dzięki zgłoszeniu świadka zatrzymali 41-latka, który doprowadził do zdarzenia drogowego. Kierujący osobowym audi miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatrzymany stracił prawo jazdy. 41-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do 3 lat oraz utratą pojazdu zgodnie z nowymi przepisami.
Do tego zdarzenia doszło w niedzielę (24.03.2024 r.) przed godziną 3:00. Dyżurny nyskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że kierujący audi uszkodził przęsło ogrodzenia oraz zaparkowany na posesji pojazd marki volkswagen.
Niezwłocznie na miejsce zostali wysłani policjanci. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w pojeździe marki audi nie znajdują się żadne osoby. Po ustaleniu właściciela pojazdu mundurowi udali się do jego miejsca zamieszkania. Drzwi otworzył 41-letni mężczyzna, który znajdował się pod działaniem alkoholu. Rozpytany na okoliczność zaistniałego zdarzenia, zaprzeczał, aby on miał kierować tym pojazdem. W trakcie wykonywanych dalszych czynności przez mundurowych 41-letni mieszkaniec gminy Nysa, przyznał się, że to on kierował pojazdem.
Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzy z wynikiem – 2,16 promila alkoholu. Ponadto od mężczyzny została pobrana do analizy krew. Kierujący stracił już swoje uprawnienia, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd.
41-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do 3 lat oraz utratą pojazdu zgodnie z nowymi przepisami.
Przypominamy, że od 14 marca br. obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.