Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – możesz mieć wpływ na własne bezpieczeństwo!
Od września 2016 roku na terenie powiatu nyskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To doskonałe narzędzie, dzięki któremu każdy obywatel ma wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Za pomocą tej aplikacji możemy wskazać miejsca w których zagrożone jest bezpieczeństwo oraz porządek publiczny. Każdy sygnał jest przez policjantów sprawdzany. Pomóż nam dbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny – korzystaj z aplikacji: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców powiatu nyskiego. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB to narzędzie za pomocą którego anonimowo można wskazać miejsca, w których występują zjawiska nieakceptowalne społecznie. Narzędzie to służy głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.
Dzięki funkcjonowaniu KMZB nyska policja otrzymuje szereg sygnałów przekazywanych przez mieszkańców powiatu, które następnie wykorzystywane są podczas dyslokowania patroli oraz do wskazywania właściwych zadań dla funkcjonariuszy. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego, jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu spływa taka informacja.
Od września 2016 roku, mieszkańcy naszego powiatu zgłosili blisko 3500 zagrożeń. W zdecydowanej większości dotyczyły one spożywania alkoholu, przekraczania dozwolonej prędkości czy też niewłaściwego parkowania. Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili prawie 47 % z nich.
Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową nysa.policja.gov.pl. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.
Przypominamy!
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest narzędziem powodującym natychmiastową interwencję funkcjonariuszy – do tego wciąż służy numer alarmowy 997 lub 112. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.