Działania "Bezpieczny Przejazd"
Nyscy policjanci włączyli się w wojewódzką akcję "Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj". Dziś po raz kolejny przypomnieliśmy kierującym oraz pieszym, zasady obowiązujące na skrzyżowaniu dróg z torowiskami. Niestosowanie się do sygnalizacji i znaków w rejonie przejazdów kolejowych czy omijanie zapór, mogą doprowadzić do utraty zdrowia a nawet życia. Dlatego staramy się dotrzeć do jak największej liczby uczestników ruchu aby uświadomić im jakie zagrożenie niesie lekceważenia przepisów ruchu drogowego.
Dziś policjanci nyskiej drogówki prowadzą działania pod nazwą " Bezpieczny przejazd". W ramach tych działań policjanci współpracują z nyską jednostką ochorny kolei. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie się kierujacych w rejonie przejazdów kolejowych, na tych niestrzeżonych i strzeżonych. Funkcjonarusze szczególnie mają zwrócić uwagę do stosowania się do sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych a w szczególności obowiązku zatrzymywania pojazdu przed przejazdem w związku ze znakiem "STOP" oraz innych wykroczeń w ruchu drogowym popłenianych w rejonie przejazdów kolejowych. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. w rejonie przejazdów kolejowych.
Warto pamiętać:
1. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
2. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
3. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
4. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
5. Chodzenie po torach jest niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
6. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
7. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.