Uwaga na oszustwa w serwisach ogłoszeniowych - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Uwaga na oszustwa w serwisach ogłoszeniowych

Data publikacji 07.04.2021

Przestępcy wciąż modyfikują metody i sposoby wyłudzania pieniędzy. Oszuści w serwisach ogłoszeniowych oferują do sprzedaży różne przedmioty m.in. sprzętu kuchennego czy elektronicznego, a po otrzymaniu od kupującego pieniędzy usuwają swoje konta i nie wysyłają oferowanego sprzętu. Przeczytajcie nasze porady jak nie dać się oszukać. Przypominamy również o tym, aby każdą taką próbę zgłaszać służbom.

Pamiętajmy o tym, żeby zachować ostrożność podczas robienia zakupów przez internet. Nieuczciwi sprzedawcy wprowadzają w błąd kupujących, żeby osiągnąć korzyść majątkową. Oszuści działający taką metodą, po otrzymaniu pieniędzy nie wysyłają przedmiotów z ogłoszenia lub wysyłają rzeczy wadliwe.

Powinniśmy również zachować czujność kiedy sami wystawiamy swoje rzeczy na sprzedaż. Przestępcy próbując wyłudzić towar piszą wiadomości do sprzedawców i wysyłając różne linki m.in. „potwierdzenie” przelania pieniędzy za zakupiony sprzęt. Wystawiający ogłoszenie, klikając w ten link i podając dane ze swojej karty, oddaje dostęp do swojego konta bankowego. Przestępca po uzyskaniu danych, może wziąc kredyt na nasze dane czy też przelać zgromadzone oszczędności.

Decydując się na zakupy przez internet pamiętajmy o tym, że naszym obowiązkiem jest ochrona naszych danych osobowych. Należy rozważyć czy sprzedawca nie żąda od nas danych, które nie są niezbędne do realizacji zamówienia.

Nie wchodźmy też nigdy w podejrzane linki i odnośniki. Jeśli dana tranzakcja budzi nasze obawy, przerwijmy ją przed podaniem danych.