Oczyść szyby, zmień opny w pojeździe. Pamiętaj o bezpieczeństwie! - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Oczyść szyby, zmień opny w pojeździe. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Data publikacji 04.12.2020

Zapewnienie bezpieczeństwa na drodze, to główne zadanie funkcjonariuszy z drogówki. Policjanci każdego dnia nadzorują zachowanie kierowców, dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jednak, aby działania mundurowych przynosiły pożądane rezultaty, musimy również zadbać o to sami. Nie tylko zdjęcie nogi z gazu, ma wpływ na to czy bezpiecznie dojedziemy do celu. Istotne jest też pole widzenia kierowców!

Jesień to czas kiedy warunki drogowe nie są sprzyjające dla kierowców. Poranne przymrozki i związana z nimi śliska nawierzchnia, utrudniają pieszym i kierowcom poruszanie się po drogach. W takich przypadkach powinniśmy wzmóc naszą czujność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Pośpiech nie jest dobrym doradcą i może powodować groźne dla nas i innych sytuację.

Ograniczenie widoczności np. poprzez szron znajdujący się na szybach, może również być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Ze względu na panującą za oknami aurę, przypominamy, że przed rozpoczęciem jazdy, każdy kierowca powinien dokładnie oczyścić szyby w samochodzie, a w szczególności przednią i boczne, znajdujące się w polu widzenia kierowcy. Ośnieżone boczne szyby w naszym pojeździe, dodatkowo utrudniają korzystanie z lusterek. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze, może doprowadzić do tragedii. Dlatego tak ważne jest, aby przed podróżą, zapewnić sobie dostateczne pole widzenia. Warto wyjść z domu kilka minut wcześniej, aby dokładnie oczyścić szyby samochodu.

Dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy również o wymianie opon na zimowe. Nie zwlekajmy do ostatniej chwili i nie czekajmy na pierwszy śnieg. Powinniśmy je zmieniać wówczas, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wtedy letnie opony już nie spełniają swojego zadania, nie są tak elastyczne i nie mają takiej przyczepności jak zimowe. Postarajmy się być odpowiedzialnymi nie tylko za nas samych, ale także za innych użytkowników dróg.