Pomóżmy osobom narażonym na wychłodzenie - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Pomóżmy osobom narażonym na wychłodzenie

Data publikacji 02.12.2020

Przed nami coraz chłodniejsze dni, dlatego w trosce o zdrowie osób bezdomnych nyscy policjanci sprawdzają miejsca ich pobytu. Informują o możliwości spędzenia zbliżającej się zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Ty też możesz pomóc – nie bądź obojętny. Telefon wykonany pod numer alarmowy 112, może uratować komuś życie.

Niska temperatura sprawia, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia w skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten w szczególności może dotyczyć osób samotnych, bezdomnych - nie mających dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów. Teraz oprócz telefonu alarmowego mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych.

W trosce o bezdomnych, policjanci regularnie sprawdzają opuszczone budynki, garaże i altanki działkowe. Każdą napotkaną bezdomną osobę informują o możliwości spędzenia najzimniejszych miesięcy w roku w noclegowni oraz o możliwości skorzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Ponadto, w trakcie rozmowy wskazują miejsca gdzie osoby bezdomne mogą dostać ciepłą odzież i posiłek.

Pamiętajmy, że osoby, które znajdują się pod działaniem alkoholu często nie odczuwają zimna, przez co przebywając na mrozie, bardziej narażone są na wychłodzenie. Dlatego, nie przechodźmy obojętnie obok osoby leżącej na chodniku czy śpiącej na przystanku. Zawiadomienie służb i podjęta w porę interwencja, może bowiem uratować ludzkie życie.

Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z przyczyn choroby nie są w stanie poradzić sobie chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać swoje mieszkanie. Jeśli w naszej okolicy mieszka ktoś starszy, żyjący samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego sami możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.