Z odblaskiem bezpieczniej - warto być widocznym na drodze - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Z odblaskiem bezpieczniej - warto być widocznym na drodze

Data publikacji 24.09.2020

Coraz szybciej zapadający zmrok to dla niechronionych uczestników ruchu szczególnie trudny okres, dlatego tak ważną rolę odgrywają elementy odblaskowe. Nyska drogówka, prowadzi działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów. Policjanci rozdają odblaski oraz uświadamiają jak należy je nosić aby być widocznym .

Pieszy, który porusza się po drodze bez odblasków zarówno po zmierzchu, jak i wczesnym ranem jest dla kierowcy mało widoczny. Pomimo dobrych chęci, kierowcy często nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec. Pokrzywdzonymi najczęściej stają się piesi i rowerzyści. W celu poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, nyska drogówka włączyła się w działania pn. „Świeć przykładem – bądź widoczny”.

Mundurowi w trakcie służby wyposażają pieszych i rowerzystów w elementy odblaskowe. Uświadamiają, że odblask należy umieścić w takim miejscu, aby był widoczny dla kierujących i znalazł się w polu działania świateł samochodowych. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Świadomość niebezpieczeństwa związanego z nienoszeniem odblasków wśród społeczeństwa rośnie. Na drogach, coraz częściej można zauważyć pieszych oraz rowerzystów, stosujących się do przepisów ruchu drogowego.

Policjanci przypominają! Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek na pieszych, poruszających się po drodze o zmierzchu poza obszarem zabudowanym, noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Pieszy może poruszać się bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny do 100 złotych.

  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • policjant przekazuje odblask rowerzyście
  • policjanci trzymają w rękach odblaski