Nie bądźmy obojętni na los osób narażonych na wychłodzenie - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Nie bądźmy obojętni na los osób narażonych na wychłodzenie

Data publikacji 04.12.2019

Termometry z dnia na dzień wskazują coraz niższe temperatury. Nadchodzi wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych. W trosce o ich zdrowie nyscy policjanci sprawdzają miejsca ich pobytu. Informują o możliwości spędzenia zbliżającej się zimy w schronisku oraz instytucjach, gdzie mogą otrzymać ciepłą odzież i posiłek. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować im życie.

Niskie temperatury w okresie jesienno - zimowym sprawiają, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia w skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten w szczególności może dotyczyć osób samotnych, bezdomnych - nie mających dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów.

Dzielnicowi z nyskiej komendy w codziennej służbie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni tj. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki, miejsca rzadko uczęszczane, czy opuszczone budynki. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocy oraz wskazują noclegownie.

Pamiętajmy, że osoby, które wypiły alkohol często nie odczuwają zimna, przez co przebywając na zewnątrz narażeni są na wychłodzenie. Dlatego też apelujemy aby nie przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Na wychłodzenie organizmu są także narażone osoby starsze, samotne, które z przyczyn choroby nie są w stanie poradzić sobie aby ogrzać swoje mieszkanie. Jeśli w naszej okolicy mieszka ktoś starszy, żyjący samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Pamiętajmy, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego sami możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci apelują do mieszkańców o czujność i troskę o osoby, które nie są w stanie zapewnić sobie odpowiednich warunków do przetrwania trudnego okresu zimowego. Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także za pomocą Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

  • Dzielnicowi sprawdzają altankę na ogródkach działkowych w Nysie
  • Dzielnicowi na ogródkach działkowych
  • Dzielnicowi na ogródkach działkowych
  • Policjanci kontrolują ogródki działkowe
  • Policjanci kontrolują altanki
  • Policjanci kontrolują altanki