Nietrzeźwi kierowcy w rękach policjantów - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy w rękach policjantów

Data publikacji 05.02.2019

Dwóch nietrzeźwych kierowców wpadło w ręce nyskich policjantów. Pierwszy z nich, 20-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego uciekł z miejsca kolizji, a w chwili zatrzymania miał blisko promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze zatrzymali też 25-latkę, która kierowała audi mając ponad 1,5 promile alkoholu, a swoją podróż zakończył na zaparkowanym oplu. Zatrzymani muszą się teraz liczyć z karą do 2 lat więzienia, sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i wysoką grzywną.

W sobotę tj. 2 lutego tuz przed godziną 4:00 oficer dyżurny skierował patrol policji do miejscowości Ścibórz. Tam, według zgłoszenia kierująca oplem miała uderzyć w zaparkowany samochód. Na miejscu paczkowscy policjanci zastali uszkodzone samochody, a tuż przy nich właścicieli. Z policyjnych ustaleń wynika, że 25- letnia kierująca oplem straciła panowanie nad pojazdem, a badanie pokazało, że była ona nietrzeźwa. W wydychanym powietrzu miała ponad 1,5 promila alkoholu.

Jeszcze tego samego dnia funkcjonariusze zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierowcę. Około godziny 6:00 dyżurny nyskiej komendy odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na DK- 46 pomiędzy Nysą, a Hanuszowem. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili, że kierujący seatem chcąc wyprzedzić samochód ciężarowy, zjechał na przeciwległy pas ruchu, doprowadzając do zderzenia z jadącym z naprzeciwka VW. Na szczęście podróżujący VW odnieśli jedynie niegroźne stłuczenia. Jak się okazało odpowiedzialny za to zdarzenie mężczyzna uciekł z miejsca.

Funkcjonariusze ustalili okoliczności i na miejsce wezwali przewodnika z psem służbowym. Już po kilku minutach, na polu rolnym odnaleziono mężczyznę. Badanie pokazało, że 20-letni mieszkaniec powiatu brzeskiego był nietrzeźwy. W organizmie miał blisko promil alkoholu.

Teraz nietrzeźwi kierujący, za swoje przewinienia odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy!

  • będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;
  • nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;
  • mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;
  • możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie senni;
  • następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego.