Uważajmy na oszustów - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Uważajmy na oszustów

Data publikacji 31.01.2019

W ostatnich tygodniach nyscy policjanci odnotowali kilka usiłowań oraz oszustw na osobach starszych, różnymi metodami. „na wnuczka”, „na policjanta” a wczoraj „na pracownika wodociągów”. Policjanci kolejny raz ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują łatwowierność seniorów i kradną ich oszczędności.

W ostatnim czasie apelowaliśmy do naszych mieszkańców o ostrożność podczas rozmów telefonicznych z osobami, które podają się za członków rodzin czy policjantów, chcąc wyłudzić pieniądze. Cieszyliśmy się postawą seniorów, którzy nie dali się oszukać.

30 stycznia doszło jednak do kradzieży. 67 – letni mieszkaniec naszego miasta padł ofiarą kolejnego oszusta, a właściwe oszustów. Dwóch mężczyzn w wieku około 30 i 50 lat odważyło się zapukać do domu seniora z Nysy, celem usunięcia rzekomej awarii kanalizacji. Cel jednak okazał się inny, a mężczyźni podający się za pracownika wodociągów okazali się złodziejami. Podczas gdy jeden z nich, wraz z właścicielem mieszkania, sprawdzał strumień wody, drugi plądrował mieszkanie. 67- latek stracił 18 tysięcy złotych.

Policja przypomina o tym, że przestępcy modyfikują znane już metody oszustw w taki sposób, by wzbudzać większe zaufanie u swoich rozmówców. Działając metodą "na policjanta" wykorzystują społeczne zaufanie do Policji. Sprawcy nie próżnują i podejmują różne metody oszustw. Mogą podawać się za pracownika opieki społecznej, zakładu gazowniczego, administracji, kominiarza, czy jak w tym przypadku wodociągów. Działają na osiedlach mieszkaniowych, wybierają za cel głównie osoby starsze, mieszkające samotnie.

Apelujemy do wszystkich osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób próbujących wejść do naszego mieszkania. Przed ewentualnym wpuszczeniem ich do środka zadzwońmy do administracji osiedla lub instytucji, na którą się powołują, by potwierdzić ich wiarygodność. O ile jest to możliwe zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub osoby, której ufamy. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy takich osób samych w pomieszczeniach, nie pokazujmy im żadnych pieniędzy czy dokumentów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do osób usiłujących wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc pod nr telefonu 112.