Z nyskimi seniorami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Z nyskimi seniorami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 23.01.2019

Wczorajsza debata zorganizowana przez policjantów z Nysy wspólnie z nyskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej dotyczyła bezpieczeństwa seniorów. Policjanci szczególną uwagę zwrócili na domokrążców, osoby podszywające się za pracowników wodociągów czy gazowni. Wskazaliśmy jak się zachować kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za wnuczka czy policjanta i żąda od nas pieniędzy. Przypomnieliśmy również o możliwości zgłaszania niepokojących zjawisk w miejscu zamieszkania na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo osób starszych to wiodący temat spotkania z mieszkańcami Nysy. Gości powitał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nysie nadkom. Janusz Mormul i wraz z Panią Bożeną Szlempo z nyskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zachęcając do rozmowy na tematy, które warto podczas takich spotkań poruszać.

Mundurowi podczas debaty ostrzegali przed zbytnią ufnością do osób nieznajomych, które pukają do naszych drzwi i kontaktują się z nami telefonicznie. Przytaczając zdarzenia z naszego powiatu uświadomiliśmy słuchaczom, że oszust może zapukać też do naszych drzwi. Przestrzegaliśmy przed pochopnym składaniem podpisów na dokumentach przedstawianych nam przez domokrążców i przekazywaniem danych osobowych – zwłaszcza numeru PESEL. Wskazaliśmy jak się zachować kiedy dzwoni osoba podająca się za wnuczka czy policjanta i żąda pieniędzy.

Naczelnik z nyskiej drogówki podkom. Rafał Wandzel przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach w 2018 r. Jak pokazują nasze analizy, każdego roku odnotowujemy zdarzenia drogowe z udziałem pieszych. To grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwo, dlatego zachęcaliśmy do noszenia odblasków po zmroku – zarówno poza terenem zabudowanym jak i w mieście. To one sprawiają, że piesi i rowerzyści są bardziej widoczni dla kierowców samochodów.

Mówiliśmy również o tym jak można uciążliwe dla nas zachowania zgłosić policjantom poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęciliśmy do kontaktu z dzielnicowym poprzez aplikację „Moja Komenda” i przypomnieliśmy, że dzielnicowy to funkcjonariusz który jest „blisko nas” i zajmie się naszymi sprawami zarówno tymi drobnymi jak i poważnymi.

Zaproszeni specjalnie na tę okazję pracownicy z wodociągów wraz z Panią prezes Edytą Peikert przestrzegali przed osobami podszywającymi się za hydraulików, którzy po wejściu do mieszkania mogą wykorzystać nieuwagę domowników i skraść oszczędności. Informowali, że w przypadku jakiejkolwiek prac związanych z usunięciem awarii, mieszkańcy zawsze są powiadamiani poprzez wywieszenie ogłoszeń zawierających datę i miejsce. Natomiast w przypadku nagłych odwiedzin przez hydraulika i ewentualnych podejrzeń, zachęcali do kontaktu z pogotowiem wodociągowym pod numerem 994.

 

 


 

  • Z nyskimi seniorami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Z nyskimi seniorami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie
  • Z nyskimi seniorami rozmawialiśmy o bezpieczeństwie