Nyscy seniorzy nie dali się oszukać - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Nyscy seniorzy nie dali się oszukać

Data publikacji 10.01.2019

„Mamo mam problemy finansowe i potrzebuję pieniędzy...” – tak zaczynały się rozmowy telefoniczne oszustów z nyskimi seniorami. Na szczęście rozmówcy zachowali zdrowy rozsądek i nie dali się oszukać, a dzięki temu nie stracili swoich oszczędności. Przypominamy o ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Kierujmy się ograniczonym zaufaniem – zawsze można rozłączyć rozmowę i zadzwonić pod właściwy numer członka rodziny aby sprawdzić wiarygodność usłyszanej w słuchawce historii.

9 stycznia kilku seniorów z Nysy odebrało telefony od nieznajomych osób. We wszystkich przypadkach dzwoniąca kobieta podawała się za córkę i prosiła o pożyczenie pieniędzy na pokrycie leczenia w związku z ciężką chorobą, bądź nie podając żadnego powodu. Żadna z 3 osób, które odebrały słuchawkę nie dały się oszukać. Zachowały czujność i zakończyły rozmowę.

Zachowanie nyskich seniorów jest godne pochwały i naśladowania. Pamiętajmy, że oszuści czekają na chwilę słabości seniorów, wykorzystują ich dobre serca i uczucia jakimi darzą swoich bliskich. Aby jeszcze więcej seniorów było świadomych jak się zachować w takich sytuacja policjanci z Nysy cały czas spotykają się z nimi i rozmawiają. Przestrzegają przede wszystkim przed łatwowiernością i pochopnym działaniem. Radzą by nie dać się zmanipulować i ponieść presji czasu jaką wywołują oszuści.

Przedstawiamy kilka rad, jak nie stać się ofiarą oszustów?

- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

- Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

- Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

- W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

- W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.