O czym każdy kierowca powinien wiedzieć - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

O czym każdy kierowca powinien wiedzieć

Data publikacji 22.11.2018

Jak zachować się na miejscu zdarzenia drogowego? Czym różni się wypadek samochodowy od kolizji drogowej? Jak udzielić pierwszej pomocy i co warto wozić ze sobą w pojeździe? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, podczas zorganizowanej prelekcja na temat „Przyczyn i skutków wypadków drogowych”.

W miniony wtorek (20 listopada) w sali konferencyjnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie odbyły się prelekcje pn. „Przyczyny i skutki wypadków drogowych”. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania i przywitaniu gości przez wicedyrektora placówki Zbigniewa Krzewskiego naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nysie podkom. Rafał Wandzel omówił postępowanie policjantów na miejscu wypadku oraz jak zachować się będąc świadkiem zdarzenia. Zaznaczył, iż podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym należy pamiętać również o własnym bezpieczeństwie. Mówił o głównych przyczynach zdarzeń drogowych oraz o odpowiedzialności karnej za spowodowanie wypadku drogowego.

Ratownik medyczny Jerzy Kiełb omówił zasady udzielenia pierwszej pomocy będąc na miejscu wypadku. Podkreślał jak ważne jest stosowanie rękawiczek ochronnych podczas udzielania pomocy przedmedycznej oraz o czym należy w pierwszej kolejności poinformować dzwoniąc na numer alarmowy.

Na zakończenie biegły Sądu Okręgowego w Opolu w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych Krzysztof Gryglas mówił o różnicę pomiędzy kolizją, a wypadkiem drogowym. Przedstawił ocenę szkód i strat wypadku drogowego oraz zaprezentował główne przyczyny zdarzeń drogowych.

Prelekcje te miały na celu uświadomienie obecnym na spotkaniu młodym kierowcom jak często brawura oraz nieodpowiedzialne zachowanie na drodze decyduje o naszym i innych życiu.

A oto kilka wskazówek dla świadków zdarzenia drogowego:

Zabezpiecz miejsce zdarzenia:

- zaparkuj swój pojazd tak, aby osłonić miejsce wypadku i zabezpieczyć przed najechaniem przez inne pojazdy,

- nałóż kamizelkę odblaskową,

- włącz światła awaryjne, wystaw trójkąt (y) ostrzegawczy (e) – własny i z pojazdów uczestniczących w wypadku; w miarę możliwości zabezpiecz miejsce wypadku z obu stron najazdu,

Oceń liczbę rannych i ich obrażenia

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. ilość karetek pogotowia ratunkowego),

Oceń środki techniczne niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym

(będzie to ważne w momencie wzywania służb ratowniczych – np. czy zachodzi konieczność skierowania na miejsce wypadku pojazdu ratownictwa drogowego Państwowej Straży Pożarnej),

Wezwij służby ratownicze

- wystarczy połączenie telefoniczne z numerem alarmowym112;

  Twój komunikat winien zawierać następujące informacje: dane zgłaszającego i numer telefonu kontaktowego, miejsce zdarzenia – możliwa trasa dojazdu, liczba rannych i obrażenia, potrzeby dot. środków technicznych, itp.

- jeżeli nie możesz spełnić powyższego warunku, spróbuj zatrzymać inne pojazdy bo sam możesz nie być skuteczny w działaniu,

Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym

 
Zbliżając się do pojazdów, które uległy wypadkowi :

-   zachowaj szczególną ostrożność,

-   spróbuj zatrzymać inne pojazdy – zapewnij sobie pomoc

-   weź ze swojego pojazdu gaśnicę,

-   weź ze swojego pojazdu apteczkę,

-   weź ze swojego pojazdu narzędzia, którymi będziesz mógł zbić szybę lub pomogą Ci w dotarciu do uwięzionych we wrakach ofiar,

-   weź ze swojego pojazdu nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa lub inne ostre narzędzie, które może go zastąpić ( scyzoryk, nóż myśliwski, itp.)

-   oceń, czy pojazd nie ulegnie niekontrolowanemu niebezpiecznemu ruchowi lub przemieszczeniu,

-   sprawdź czy z pojazdu (-ów) nie wycieka lub nie ulatnia się medium napędowe,

  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych
  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych
  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych
  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych
  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych
  • Prelekcje na temat przyczyn i skutków wypadków drogowych