„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 21.11.2018

Policjanci z nyskiej drogówki włączyli się w ogólnopolską kampanię pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie jesienno-zimowym. Prawidłowe oświetlenie pojazdów, bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotyczy, to zarówno prawidłowego oświetlenia pojazdów, jak i widoczności pieszych poruszających się po zmroku.

Nyscy policjanci promując założenia akcji, już dziś przypominają kierowcom jak ważne jest aby oświetlenie pojazdu było sprawne i wydajne, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Światła powinny świecić na odpowiedniej wysokości oraz pod odpowiednim kątem. Powinny mieć również określone natężenie i barwę. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie, mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi bądź oślepianiem innych uczestników ruchu drogowego.

Dlatego w miesiącach jesienno - zimowych znacznie częściej niż w pozostałym okresie, dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, często tragicznych w skutkach. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, część z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie i prawidłowo wyregulowane światła, a pieszy był dobrze widoczny, choćby poprzez założone odblaski.

W dniach 24 listopada oraz 1, 8 i 15 grudnia odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, gdzie kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach.