Bezpieczny internet - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Bezpieczny internet

Data publikacji 12.10.2018

Internet jako globalna sieć komputerowa na dobre zawitał już w naszym codziennym życiu. Trudno jest już wyobrazić sobie komputery oraz urządzenia mobilne bez dostępu do sieci. Wykorzystujemy go w pracy, do nauki, zabaw i gier oraz komunikowania się. Często pozwala nam rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Niestety niesie też wiele zagrożeń, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy są ufni i ciekawi świata. Można w nim natrafić na drastyczne obrazy oraz niebezpieczne i bardzo destrukcyjne gry. Dlatego nie zapominajmy, że to właśnie opiekunowie powinni przede wszystkim zadbać o to, aby do ich pociech nie trafiły nieadekwatne do wieku informacje.

Ogromną kopalnię wiedzy stanowi dzisiaj Internet. Korzystamy z niego wszyscy. Dzięki niemu możliwe jest błyskawiczne wyszukanie informacji, znalezienie odpowiedzi na nurtujące nas pytania, dokonanie płatności czy zrobienie zakupów. Młodzi ludzie bardzo często wykorzystują go przy odrabianiu zadań domowych oraz realizacji swoich hobby oraz zainteresowań. Stanowi dla nich narzędzie do kształtowania wizerunku, kontaktowania się, zawierania nowych znajomości oraz rozwiązywania ich problemów.

Niestety oprócz dobrych stron, są też i te złe. To właśni młodzi ludzie głównie narażeni są na destrukcyjny wpływ internetowych treści. W różnego rodzajach portalach społecznościowych, funkcjonują ludzie którzy, traktują Internet jako narzędzie do popełniania przestępstw.

Coraz częściej poprzez społecznościowe media internetowe oraz komunikatory, rozpowszechniane są bardzo niebezpieczne i destrukcyjne gry, adresowane głównie do młodych ludzi. Ich istotą jest w pierwszej kolejności pozyskanie zaufania gracza, który następnie zmuszany jest do wykonywania różnego rodzaju zadań poprzez zastraszanie i groźby.

Dzieci i młodzież zawierając znajomości poprzez sieć, mogą stać się ofiarą np. przestępstw o charakterze seksualnym. Za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych padają również ofiarami przemocy rówieśniczej i innych rodzajów cyberprzemocy. Niejednokrotnie udostępniają swoje dane osobowe obcym osobom, co prowadzić może do utraty dobrego imienia.

Dlatego tak ważne jest aby dorośli nadzorowali to co dzieci robią korzystając zz Internetu. To oni powinni wprowadzić ich w wirtualny świat i przekazać informacje na temat zagrożeń z jakimi mogą się tam spotkać.

Apelujemy do rodziców aby zwiększyli nadzoru nad pociechami korzystającymi z Internetu. Sprawdzajmy odwiedzane strony, aby w odpowiednim momencie zareagować i nie dopuścić do tragedii. Warto rozmawiać z dziećmi na temat ich zainteresowań, stron na jakich serfują i czego szukają w sieci.