Nyscy policjanci apelują o ostrożność podczas wakacji! - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Nyscy policjanci apelują o ostrożność podczas wakacji!

Data publikacji 30.07.2018

Wakacje w pełni, przed nami z pewnością jeszcze wiele ciepłych dni. O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają nyscy policjanci. W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo … nad wodą, na drodze” funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności w czasie podróży oraz zabezpieczeniu mieszkania przed wyjazdem. Przypominają też o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Okres wakacyjny to czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na trzeźwość kierujących, prędkość, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie.

Przypominamy !

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci, gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.
Policyjne kontrole autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek to już standard. Policjanci przypominają o zgłaszaniu potrzeby takiej kontroli na kilka dni przed wyjazdem. Funkcjonariusze skontrolują trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia oraz stan techniczny pojazdu.

Wakacje to również odpoczynek nad wodą, pamiętajmy, żeby korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób. Takie sytuacje często kończą się ich utratą. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe, jednak najlepszym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma.