Widzisz niepokojące sytuacje w Twoim otoczeniu- zareaguj - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Widzisz niepokojące sytuacje w Twoim otoczeniu- zareaguj

Data publikacji 02.07.2018

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, zagrożeń występujących w naszym otoczeniu. Przypominamy, że takim narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dlatego jeśli widzisz w swoim miejscu zamieszkania coś niepokojącego i chcesz mieć możliwość wpłynięcia na własne i bliskich bezpieczeństwo, zachęcamy do skorzystania z tego urządzenia.

Krajowa mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od blisko 2 lat działa w całej Polsce. To interaktywne narzędzie sprawdza się jako dobry komunikator między społeczeństwem, a Policją. Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i nanoszą na mapę zagrożenia, które później są weryfikowane przez funkcjonariuszy. Zgłoszenia są przede wszystkim sprawdzane przez dzielnicowych, czyli policjantów pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony. To oni reagują na zaznaczone na mapie nieakceptowane społecznie zachowania. Jeśli zgłoszenie dotyczy zagrożenia na drogach, wówczas policjanci z ruchu drogowego „wkraczają do akcji”.

Dzięki funkcjonowaniu KMZB od stycznia 2018 roku nyska policja odnotowała już ponad 550 zgłoszeń, które dotyczą różnych niepokojących sytuacji. Z tego zaś blisko 45 % zostało potwierdzonych. Mieszkańcy naszego powiatu najczęściej zgłaszają spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Kolejne uciążliwe zagrożenia nanoszone na mapę to przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów. Kiedy mundurowi potwierdzą je, wyciągają konsekwencje prawne.

Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństw korzystają zarówno mieszkańcy samej Nysy jak i podmiejskich gmin. Czujni obywatele informują nas gdzie kierowcy łamią przepisy i przekraczają prędkość, a my reagujemy na stwierdzone nieprawidłowości.

Zachęcamy do korzystania z KMZB tutaj https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie. Pamiętajmy jednak, że w przypadkach nagłych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.

  • Widzisz niepokojące sytuacje w Twoim otoczeniu- zareaguj
  • Widzisz niepokojące sytuacje w Twoim otoczeniu- zareaguj