Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji

Data publikacji 22.06.2018

Wakacje to dla większości wypoczynek i z nim związane wyjazdy. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Jesteśmy na drogach, nad jeziorami, w parkach, w miejscach rekreacji i wypoczynku. Wszystko po to, aby każdy po letnim wypoczynku wrócił do swoich szkół i pracy szczęśliwy i zadowolony.

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób dbać będą o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze będą spotykać się z najmłodszymi na obozach i półkoloniach. Akcja od wielu lat realizowana jest we współpracy z innymi instytucjami lub organizacjami społecznymi, działającymi lokalnie. Tuż przed rozpoczęciem wakacji Policjanci pojawili się w szkołach. Przypomnieli dzieciom i młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego.

Okres wakacyjny to czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, prędkość, używanie fotelików do przewożenia dzieci oraz korzystanie z pasów bezpieczeństwa. Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie.

Przypominamy !

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech okazuje się być przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci,  gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Policyjne kontrole autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek to już standard. Policjanci przypominają o zgłaszaniu potrzeby takiej kontroli na kilka dni przed wyjazdem. Funkcjonariusze skontrolują trzeźwość kierowcy, jego uprawnienia oraz stan techniczny pojazdu.

Wakacje to również odpoczynek nad wodą, pamiętajmy, żeby korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób. Takie sytuacje często kończą się ich utratą. Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki. Na największych jeziorach Opolszczyzny już pracują specjalne Ogniwa Wodne Policji. Funkcjonariusze wyposażeni w pojazdy terenowe i łodzie motorowe dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Wyjeżdżając upewnijmy się, że nasze mieszkanie czy dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe, jednak najlepszym sposobem zabezpieczenia domu czy mieszkania jest czujny sąsiad, który zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma.