Długi weekend przed Nami – bądźmy ostrożni na drodze! - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

Długi weekend przed Nami – bądźmy ostrożni na drodze!

Data publikacji 30.05.2018

Kolejny długi weekend przed nami. To czas w którym wielu z nas wyjeżdża, aby móc wypocząć. Pamiętajmy, że bezpieczna i przyjemna droga zależy w dużej mierze od naszej ostrożności, rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Często, bowiem zapominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym można uniknąć różnych zagrożeń w tym również na drodze.

Przed nami długi weekend, podczas którego wielu z nas planuje wyjazdy. Ważne jest, żeby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także innych uczestników ruchu drogowego.

Na drogach powiatu nyskiego pojawi się więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty, będą walczyć z piratami drogowymi. Sprawdzana będzie trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy używają pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia dzieci. Uwaga policjantów skierowana będzie również na kierujących motocyklami, których na naszych drogach pojawia się coraz więcej.

Oprócz zwiększonego ruchu na drogach, policjanci spodziewają się, że mieszkańcy naszego powiatu wolny czas będą spędzać również nad wodą. Ważnym jest aby pamiętać, że podróżując i wypoczywając nad wodą robić to należy z wyobraźnią i rozwagą.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,

- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),

- po dwóch lub trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw.

- przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

- pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach,

- do motocyklistów apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę, zgodną z przepisami - by nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii,

Do kierujących apelujemy o rozwagę za kierownicą. Pamiętajmy, że wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Jedźmy z wyobraźnią i prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.