BEZPIECZNA MAJÓWKA - Aktualności - KPP Nysa

Aktualności

BEZPIECZNA MAJÓWKA

Data publikacji 27.04.2018

Przed nami kolejny majowy weekend. To czas w którym wielu z nas wykorzysta swoje urlopy, aby móc dłużej wypocząć. Pamiętajmy, że bezpieczny i przyjemny wypoczynek zależy przede wszystkim od naszej ostrożności, rozwagi oraz zdrowego rozsądku. Często, bowiem zapominamy o podstawowych zasadach, dzięki którym można uniknąć różnych zagrożeń.

Od 27 kwietnia do 6 maja nyscy policjanci będą prowadzili ogólnokrajowe działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, pn. „Majowy bezpieczny weekend”. Podczas tego weekendu należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. Policjanci ruchu drogowego będą wykorzystywać sprzęt służbowy, m.in. przyrządy do pomiarów trzeźwości, wideorejestratory oraz radarowe mierniki prędkości w szczególności na odcinkach dróg o największym ruchu i największym zagrożeniu bezpieczeństwa. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Podróżujmy bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni.

Nie tylko na prędkość zostanie zwrócona uwaga nyskich policjantów. Mundurowi będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Prowadząc pojazd odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Apelujemy o szczególną uwagę wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Zachowajmy ostrożność, przejeżdżając w okolicach przejść dla pieszych czy przystanków.   Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.

Poprawa warunków atmosferycznych sprzyja nasileniu się ruchu jednośladów. W związku z tym policjanci zwrócą szczególną uwagę na sposób korzystania z dróg przez motocyklistów. Mundurowi apelują, że kontrole drogowe kierujących motocyklami, którzy nie będą posiadali uprawnień odpowiedniej kategorii, zakończą się mandatem, a nawet skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Pamiętajmy, że wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.


Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy również o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Zadbajmy, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale zawsze sami możemy zminimalizować jego ryzyko.

Przede wszystkim pamiętajmy o zamknięciu drzwi i okien, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo złodziejowi dostać się do środka. Dobrze jest przed wyjazdem porozumieć się z członkiem rodziny lub zaufanym sąsiadem, który podczas naszej nieobecności mógłby doglądać naszych domostw.